Масляну святкували,
Люту зиму проводжали.
Були танці, були співи
Та й млинці усім на диво.
Масляна є одним з найдавніших свят слов’янських народів. Справжня забава, яка зберегла свої традиції в наші дні з язичницької культури. Це свято не закріплене за певним днем на календарі. У 2017 році святкування Масляної відбудеться в період з 20 по 26 лютого. Це смачне і неймовірно ситне свято триває цілий тиждень, який передує настанню Великого посту. Сьогодні Масляна є одним з церковних свят і називається ще Мясопустним або Сирним тижнем.
Назва свята «Масляна» пов’язана з тим, що в тиждень перед Великим постом з раціону харчування виключалися м’ясні продукти, а ось молочні ще вживати було можна. У народі це свято асоціюється з смачними печеними млинцями та веселими гуляннями. На масляному тижні по селах носили солом’яне опудало, в яке діти кидали сніжки. Опудало потім спалювали. Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму.
Готувалися до Масляної і в Центральній міській бібліотеці ім. М. Лермонтова. До цього улюбленого в народі свята у читальному залі оформлено книжкову виставку «Прийди, весно, красна, зігрій сонце ясно…».
Перший розділ книжкової виставки «Масляна сім днів гуляє», присвячений традиціям святкування масляної неділі. Як святкувати Масляну по-українські можна дізнатися, прочитавши книгу Василя Скуратівського «Дідух».
Перед майбутнім постом в масляний тиждень панував достаток найрізноманітніших смаколиків, головними з яких традиційно були млинці. На основі якого борошна пеклися млинці, та з якою начинкою можна їх приготувати, читачі дізнаються з другого розділу книжкової виставки «Це масляна іде, млинець та мед несе».
Скільки приказок, веселих прислів`їв склав наш народ про ці дні. А крім того, масляні дні наповнені очікуванням такого бажаного тепла, розквіту природи, її весняного пробудження. Тому третій розділ виставки під назвою «Сьогодні млинець – завтра весна», присвячений Масляному тижню в усній народній творчості. Особливу увагу бібліотекарі пропонують звернути на книгу Вікторії Ярош «Золотий колос Дажбога. Хліб в українських легендах та віруваннях». Це збірка українських легенд та давніх вірувань про основну і найважливішу страву в житті українського народу – хліб та страв з борошна.
У традиційному побуті завжди вважалося, що людина, яка погано і нудно провела масляний тиждень, буде невезучою протягом усього року. Щоб цього не сталося, бібліотекарі запрошують усіх гостей та мешканців міста відвідати нашу книжкову виставку!
|