Вівторок, 19.03.2024, 12:41
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна  Мій профіль Вихід Вхід                                                                               
Про ЦБС
Користувачам
Статистика

OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Європа-це ми
BookCrossing
Наші партнери
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Пошук

Інформаційно-контактні центри для внутрішньо переміщених осіб

В результаті збройного конфлікту на Сході України громада м. Мелітополя постала перед проблемою внутрішніх переселенців. За неофіційними даними волонтерів та громадських організацій  кількість вимушених переселенців становить 10-11 тис. осіб. Також найбільшим викликом для громади міста Мелітополя є соціальна адаптація вимушених переселенців, а основна проблема полягає у відсутності інформаційного центру для вимушених переселенців, який би сприяв соціальній адаптації, ресоціалізації вимушених переселенців.

 З 2014 року Мелітопольська центральна міська бібліотека ім. М. Лермонтова надає інформаційну підтримку та допомогу вимушеним переселенцям зі сходу України та Криму, які волею долі опинилися у м. Мелітополі. Першою ластівкою в спробах обслуговування такої категорії користувачів став «Інформаційний куточок для ВПО», організований у читальному залі центральної бібліотеки влітку 2014 року, коли Мелітополь зіткнувся з потоком перших переселенців. Інформаційні буклети, які розробили співробітники Інтернет-центру, надавали велику допомогу у роз’ясненні процедур, що стосуються питань грошової допомоги, пенсії, видачі паспортів, обліку та реєстрації місця проживання внутрішньо переміщених осіб.

Для більш ефективної підтримки людей зі сходу України на базі Інтернет-центру центральної міської бібліотеки 3 лютого 2015 року за сприяння міської влади та відділу культури відбулося відкриття «Контактного центру для тимчасових переселенців».

Основними завданнями Контактного центру було забезпечення вільного доступу до мережі Інтернет тимчасовим переселенцям та надання послуг з відновлення втрачених контактів з близькими родичами та друзями. Результатом цього проекту було обладнання двох робочих місць для вільного та безкоштовного доступу до Інтернету внутрішньо переміщеним особам. За час реалізації проекту були надані послуги по відновленню втрачених контактів з близькими та родичами, організовано 50 безкоштовних тренінгів з комп’ютерної грамотності, 12 тренінгів з працевлаштування. За період роботи центр відвідали близько 1000 разів.

За підсумками реалізації зазначеного проекту Українська бібліотечна асоціація разом з Міністерством культури України нагородила Мелітопольську центральну міську бібліотеку ім. М. Лермонтова дипломом третього ступеня «Бібліотека року - 2015» та міністерською грамотою.

А у березні 2016 р. централізована бібліотечна система виграла грант німецького товариства міжнародного співробітництва «GIZ» на надання інформаційно-консультативної підтримки внутрішньо переміщеним особам.

 

Завдяки гранту та фінансовій підтримці місцевої влади у п’яти публічних бібліотеках міста, які територіально розташовані у різних мікрорайонах, вже створено п’ять інформаційно-контактних центрів для тимчасових переселенців. 

Кожний центр оснащений 5 робочими місцями для вільного доступу до Інтернету, а також комплектом обладнання та меблів для проведення навчальних тренінгів.

Крім цього, в Центральній дитячій бібліотеці обладнано спеціальний дитячий куточок, в якому перебуватимуть під наглядом діти вимушених переселенців, в той час коли їх батьки будуть користуватися послугами інформаційно-контактного центру. 

У центрах надаються наступні послуги для внутрішньо переміщених осіб та місцевої громади:

1. Безкоштовний доступ до мережі Інтернет. Доступ до WI-FI
2. Пошук інформації в мережі Інтернет (консультації, індивідуальні та групові навчання)
3. Зберігання інформації на флеш-карту
4. Роздрук матеріалів, сканування та копіювання документів
5. Оформлення електронних перепусток для перетину лінії розмежування у зоні проведення Антитерористичної операції через сервіс Служби безпеки України https://urp.ssu.gov.ua 
6. Пошук роботи в мережі Інтернет (консультації, індивідуальні та групові навчання)
7. Пошук втрачених контактів з родичами і друзями та спілкування з ними у соціальних мережах, шляхом відео-конференцій (консультації та навчання), Skype
8. Створення або приєднання до існуючих електронних петицій Президенту України, Кабінету Міністрів України, Запорізькій обласній державній адміністрації, Мелітопольській міській раді (консультації та навчання)
9. Відправка електронного звернення до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування через сервіс Урядового контактного центру http://ukc.gov.ua (консультації та навчання)
10. Замовлення та отримання державних онлайн-послуг через сервіс «Портал державних послуг» https://igov.org.ua (консультації та навчання)
11. Допомога в оформленні житлових субсидій через сервіс «Все про житлові субсидії» Міністерства соціальної політики України http://www.mlsp.gov.ua (консультації та навчання). Безкоштовний роздрук форм анкети та декларації для оформлення субсидії, сума призначеної субсидії з офіційного сайту  Мелітополя http://subsidii.mlt.gov.ua/
12. Оплата суспільно значимих послуг через системи Інтернет-банкінгу: комунальні послуги, придбання квитків на транспорт тощо (консультації та навчання)
13. Пошук офіційної публічної інформації через сервіс «Законодавство України» Верховної Ради України http://zakon.rada.gov.ua (консультації та навчання)
14. Проведення навчальних тренінгів з основ комп’ютерної грамотності

15. Проведення тренінгів з працевлаштування  у партнерстві з міським центром зайнятості та громадськими організаціями.

Також завдяки технічній підтримці німецького товариства міжнародного співробітництва «GIZ»:

- на базі бібліотеки ім. М. Горького запрацювали безкоштовні курси з основ програмування в рамках програми Technology Nation;

- бібліотеки ЦБС протягом листопада були пунктами супроводу у реалізації Громадського проекту «Бюджет міських ініціатив», який дозволив мешканцям міста, у т.ч. ВПО, які мешкають у м. Мелітополі, взяти участь в розподілі бюджетних коштів для поліпшення життя міста;

- у Центральній дитячій бібліотеці «Мальвіна» мобільна група Центру сімейного та дитячого розвитку «Посмішка дитини» проводить 2 рази на тиждень захоплюючі та пізнавальні заняття для дітей, тематичні зустрічі з психологами, майстер-класи.

Таким чином, тимчасові переселенці зі сходу України, які проживають на території Мелітополя, завдяки співробітникам Централізованої бібліотечної системи тепер мають можливість отримати будь-яку необхідну для них інформацію, оформити електронні перепустки в АТО, оволодіти основами комп’ютерної грамотності, знайти роботу або взяти участь у нових бібліотечних проектах.


Сайт створений при підтримці ЕГФ ЗНУ в м.Мелітополі