В вас мудрість вічна і любов жива...
А хтось же вас народжував, слова,
Хтось ті суцвіття звуків винаходив,
Що стали потім мовами народів.
Станіслав Тельнюк
24 травня, в День вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, в нашій країні відзначається День слов’янської писемності та культури.
Початок слов'янській писемності дали два великі слов'янські просвітники – брати Кирило і Мефодій.
Понад 11 століть тому православні ченці, брати Кирило та Мефодій, створили слов'янський алфавіт, який отримав назву «кирилиця» за ім’ям молодшого брата Кирила.
В основу слов'янської абетки було покладено грецьку.
Для передачі звуків, що були в ужитку слов'ян, її довелося значно змінити. Працюючи над створенням абетки, Кирило одночасно почав перекладати з грецької мови на слов'янську Апостол і Євангеліє, богослужбові книги.
Це сприяло виникненню і розвитку слов'янської літературної мови і написанню книг.
До Дня слов’янської писемності та культури в Центральній бібліотеці ім. М.Ю. Лермонтова було організовано книжкову виставку «Свято духовної єдності». На виставці представлені книги для різних читацьких категорій: для філологів - книги з історії писемності; для школярів і студентів - підручники та енциклопедії, які розповідають про походження слів і виразів; для наймолодших - про загадки світу букв.
Бібліотекарі сподіваються, що книги та публікації з періодичних видань, представлені на цій виставці, будуть цікавими й корисними для відвідувачів, адже вони висвітлюють історичні аспекти внеску братів Кирила та Мефодія в історію освіти, культури слов’янських народів та розвитку писемності, з’ясовують витоки нашої мови, її місце серед інших слов’янських мов, виховують повагу до історичного минулого, почуття поваги до слов’янських учителів, інтерес до вивчення мов і культур.
|