У народній пам'яті зберігається історія про 300 героїв, що загинули, захищаючи свою землю від нападників. У давніх греків це були 300 спартанців при Фермопілах, у грузинів - 300 арагвійців на підступах до Тбілісі, а в українців - 300 козаків під Берестечком та 300 юнаків під Крутами.
Крути, 29 січня 1918 року... Символ героїзму та відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії та безпечності. 100 років тому (1918) відбувся бій між київськими студентами і більшовиками під Крутами, де полягло в нерівній боротьбі 300 студентів. Сімдесят років не згадували про подвиг одержимих, тих, хто першим згорів на жертовному вогні в ім’я самостійної України.
З метою вшанування пам′яті подвигу українських юнаків, які полягли за волю України в бою під Крутами, у читальній залі бібліотеки ім. М. Лермонтова оформлено книжкову виставку-пам'ять «Скорботна рана на святій землі».
Виставка складається з двох розділів. У першому розділі «Крути – наша слава, наша історія» представлені дослідження, документальна та історична література: Юрія Сороки «Бій під Крутами», Анатолія Слюсаренко «Новітня історія України (1900-2000)», Григорія Темки «Історія України» та інші. Особливу увагу привертає збірка документальних матеріалів «Крути. Січень 1918 року». До цієї книжки увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року.
Другий розділ «Україна – віхи історії» висвітлює історію України від найдавніших часів до сьогодення: складні, неоднозначні перипетії, діяльність видатних осіб, соціально-економічні, політичні, етнічні, культурні аспекти. Про все це можна дізнатись з представлених видань: «На бій за волю», «Поле битви – Україна», науково-популярного видання Олександра Реєнта «Велика війна 1914-1918 рр. і Україна». Відвідувачів виставки можуть зацікавити також статті з періодичних видань «Крути – трагедія та сучасність», «Історична драма «Крути»» та ін.
Минають роки, та пам'ять про юнаків, які полягли під Крутами, не загине повік, тому запрошуємо всіх бажаючих відвідати нашу виставку.
|