Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів відзначається 11 квітня за ініціативою ООН.
11 квітня 1945 в’язні Бухенвальду підняли інтернаціональне повстання проти гітлерівців і вийшли на волю. Здається, так давно це було. Але тільки не для тих, хто пройшов крізь жахіття фашистських катівень. Біографії цих людей - це справжні уроки мужності для молодого покоління.
Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів чоловік, з них 5 мільйонів - громадяни Радянського Союзу (до складу якого на той час входила Україна).
Сторінки минулого не треба забувати ніколи. До цієї дати співробітники читальної зали Центральної міської бібліотеки ім. М.Ю. Лермонтова підготували книжкову виставку «Без права на забуття», де висвітлюються злочини нацистів проти мирного населення у роки Другої світової війни.
Особливу увагу просимо звернути на книгу бердянського автора Олександра Тунди «Репатріант». Вона присвячена долям п’ятнадцяти дівчат, які були вивезені в Німеччину з рідного села Терпіння Мелітопольського району. Деякі з них пройшли пекло фашистських концтаборів. Особливий інтерес книги представляють архівні документи в’язнів, які досліджував автор.
У Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів згадаймо усіх, хто був за колючим дротом гітлерівських катівень, хто навіки залишився там – у безіменних могилах чи печах крематоріїв, і тих, хто вижив усім смертям на зло…
|