Вівторок, 28.01.2025, 04:51
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна  Мій профіль Вихід Вхід                                                                               
Про ЦБС
Користувачам
Статистика

OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Європа-це ми
BookCrossing
Наші партнери
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук

«Запорозька Січ – колиска вольностей української держави»

14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці і водночас у цей день відзначається День українського козацтва.
 
Це свято - данина всім козакам, які зробили величезний внесок у формування української народності та досягнення Україною своєї незалежності.
 
    Як свідчить історія, у 1552-1556 рр. канівський і черкаський староста Дмитро Іванович Вишневецький (Байда) (?-1564 р.) об’єднує козаків, створюючи за порогами Дніпра на о. Мала Хортиця козацький центр – Запорозьку Січ. Згодом Січ неодноразово змінювала місце свого розташування. Назва "Запорозька Січ" поширилася на все об’єднане навколо Січі козацтво.
 
Запорозька Січ стала зародком нової української (козацької) держави.
 
    Шанувальників та дослідників історії рідного краю ця віртуальна виставка може захопити багатьма цікавими виданнями про існування такого демократичного утворення, як Запорозька Січ.
 
 

    Яворницький  Д.І. Історія запорізьких козаків : в 3 т. / Д.І. Яворницький.  - К. : Запоріжжя: Тандем – У, 1990-1992.

 
Наприклад, на документальному матеріалі в популярній формі всебічно висвітлюється життя запорізького козацтва у 3-томному виданні всесвітньо відомого історика, археолога, краєзнавця та письменника, академіка Дмитра Івановича Яворницького (І855–1940) «Історія запорізьких козаків».
 
 
 
 
 
                          Апанович О. Козацька енциклопедія для юнацтва / О. Апанович. -  К. : Веселка, 2009. - 719 с.

Книгу «Козацька енциклопедія для юнацтва» написала Олена Михайлівна Апанович (1919-2000) - видатний історик, архівіст, письменниця, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка та наукової нагороди Фундації Антоновичів (США), яка все своє подвижницьке життя присвятила дослідженню і популяризації козацтва. «Козацька енциклопедія для юнацтва» адресована найширшим читацьким колам, насамперед допитливому юнацтву – школярам та студентам.
 
 
 

Голобуцький В.О. Запорізька Січ в останні часи свого існування : 1734-1775 рр. / В.О. Голобуцький. – Дніпропетровськ : Січ, 2004. - 421с.

 
Одному з найбільш захоплюючих періодів історії запорозького козацтва, так званої Нової Січі (1734–1775 рр.), присвячена книга відомого українського радянського історика проф. В.О. Голобуцького «Запорізька Січ в останні часи свого існування».
 
З великим інтересом читаються сторінки книги, на яких зображено тяжке становище нижчих верств запорозького населення, участь запорозького козацтва в російсько-турецькій війні 1768—1774 рр., в антифеодальній і національно-визвольній боротьбі народів царської Росії, а також епізоди ліквідації Січі у 1775 р.
 
 
 

Реєнт О.П. Усі гетьмани України / О.П. Реєнт, А.І. Коляда. ; худож.-оформлювач А.С. Ленчик. - Х. : Фоліо, 2007. – 415 с. - (Історичне досьє).

 
Нариси в книзі «Усі гетьмани України» О.П. Реєнта та І.А. Коляди присвячені видатним державним й політичним діячам, талановитим дипломатам. У книжці надається правдивий і об’єктивний життєпис цих, а також інших найвищих військових керівників українського козацтва.
 
 
 
 
   
  Коляндрук Т. Загадки козацьких характерників. – Львів : Піраміда, 2007. - 288 с. : іл.


Монографія Т. Каляндрука «Загадки козацьких характерників» знайомить нас з історією та розвитком духовності та культури козацьких характерників. Автор розкриває харизматичні риси українських бойових мистецтв, якими володіли козацькі характерники, і які вони застосовували в надзвичайно важких умовах.
 
 
 
 
 

Історія українського козацтва : нариси : у 2 т. / редкол. : В.А. Смолій (відп. ред.) та ін. – К. : Києво-Могилянська академія, 2007. - Т.2. - 724 с. : іл.

 
Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють ґенезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури.
  
 
 
 

Виженко О. Історія запорізьких козаків для веселих дітлахів. Ч. 2. - Запорожье : Запоріжжя, 1994. - 96 с.


Історія запорозьких козаків в піснях, думах, приказках, легендах, прислів'ях, бувальщинах та небилицях, розказана старими січовиками Данилом Кахикалом та Іваном Базікалом хлопчикові Власу Зерну під час їхнього подорожування шляхами козацької слави.
 
 
 
 
 
 
Унікальність нашої історії і нашого народу полягає в тому, що в козацтві виявився творчий і волелюбний дух наших предків. Багато хто з нас сьогодні має козацькі прізвища. Через козацтво створювалася наша історія, і кожен з нас не тільки причетний, а й відповідальний за неї.

Сайт створений при підтримці ЕГФ ЗНУ в м.Мелітополі