Вівторок, 23.04.2024, 19:51
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна  Мій профіль Вихід Вхід                                                                               
Про ЦБС
Користувачам
Статистика

OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Європа-це ми
BookCrossing
Наші партнери
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Пошук

Танатар Йосип (Юсуф) Ісаакович

135 років від дня народження Танатара Йосипа (Юсуфа) Ісааковича (1880-1961), доктора геолого-мінералогічних наук, засновника наукової рудної школи, фундатора кафедри геології Національного гірничого університету (м. Дніпропетровськ), уродженця м. Мелітополь.

Засновник наукової рудної школи, засновник кафедри геології та розвідки родовищ корисних копалин, першовідкривач жовтоводських уранових руд, дослідник криворізьких родовищ залізної руди, автор численних наукових праць, підручників, посібників, родоначальник великої родини науковців - все це стосується професора Йосипа Ісааковича Танатара.

Йосип (Юсуф) Ісаакович Танатар народився 29 вересня (17 вересня за старим стилем) 1880 р. Він був мелітопольцем у третьому поколінні. Дід - купець 2­ї гільдії опинився у Мелітополі під час Кримської війни, коли під загрозою висадки 64­тисячного десанту союзних військ 2 тисячі караїмів залишили рідну Євпаторію й обрали новим місцем проживання український Мелітополь.

Змалку хлопчик багато читав, в 12 років вступив до Мелітопольського реального училища. Навчався із задоволенням, був добрим, вдумливим і врівноваженим підлітком. Порушивши сімейну купецьку традицію, після закінчення реального училища Й.І. Танатар вирішив вступити в Катеринославське вище гірниче училище, яке щойно оголосило про своє відкриття і набір перших студентів.

По закінченні училища Йосипа рекомендовано відправити у відрядження до Фрайбурзької гірничої академії у Саксонії. Наслідків того відрядження Йосипа Танатара було декілька. Він вільно володів німецькою, зміг перекласти працю вченого Креднера, і цей підручник одразу потрапив до всіх навчальних закладів Російської імперії. Друге: вперше у Росії на гірничих і металургійних відділеннях було засновано навчальний курс якісного і кількісного аналізу мінералів паяльною трубкою. Третє: при мінералогічному кабінеті КВГУ було створено лабораторію паяльної трубки, де заняття проводив після повернення з Німеччини сам Йосип Танатар.

Протягом багатьох років Й.І. Танатар займався вивченням корисних копалин Приазов’я. Він досліджував залізисті руди і графіти в районі Коксунгура і Корсак Могили (1916, 1919, 1921 рр.), а також родовища горючих газів і мінеральних вод в Мелітопольському газоносному районі (1925). Це було перше в історії країни систематичне вивчення газів та супроводжуючих їх вод. У 20-30х рр. Й.І. Танатар був постійним консультантом з вивчення цих корисних копалин, а також дослідження рідкісних елементів в пісках Приазов’я.

Але головна справа життя професора Танатара - дослідження рудних родовищ, зокрема, Криворізького залізорудного басейну. У наш час важко знайти людину, яка б не чула про найбільший в країні Криворізький басейні, що забезпечує майже 100% видобутку залізних руд в Україні.

Роботи Й.І. Танатара по Криворізькому басейну дали потужний поштовх до розвитку і дослідженню Криворіжжя. Вивченням руд Кривбасу професор Танатар займався все своє життя, спочатку самостійно, а потім з численними учнями.

Іншим не менш важливим аспектом наукової діяльності були радіологічні дослідження Й.І. Танатара. Але про цей бік його діяльності відомо дуже мало, тому що багато десятиліть роботи з даної тематики перебували у віданні НКВС, а потім КДБ, і матеріали досі закриті для дослідження.

Крім наукових досліджень та проведення геологорозвідувальних робіт Й.І. Танатар протягом 55 років вів активну науково-педагогічну роботу. Все його творче життя було пов’язане з Дніпропетровським гірничим інститутом (нині - Національний гірничий університет) - найстарішим гірським вузом країни.

Помер Й.І. Танатар 13 грудня 1961 р. в Дніпропетровську.

 

Література про життя та діяльність

     Танатар Е.А. IOSEPHO TANATAR MELITOPOLENSI (Иосиф Танатар из Мелитополя) // Мелитоп. краевед. журн. – 2013. -№ 2. – С. 65-76.

     В дар музею переданы бесценные экспонаты : [И.И. Танатар] // Мелитоп. ведомости. – 2013. – 21-27 авг. – С. 3.

     Коваленко О. Університет гірничого мистецтва // Освіта України. – 2014. – 1 вересня. – С. 15.

     Иосиф Исаакович Танатар [Электронный ресурс] // Национальный горный университет : [сайт]. – Режим доступа : http://gppkk.nmu.org.ua/ru/Geo24.php?sphrase_id=72825 (дата обращения: 31.10.2014). – Загл. с экрана.

     Танатар Е. Славный сын караимского народа профессор И.И. Танатар [Электронный ресурс] // Крымские караимы : [сайт]. – Режим доступа : http://karai.crimea.ua/179-professor-i.i.-tanatar.html (дата обращения: 31.10.2014). – Загл. с экрана.


Сайт створений при підтримці ЕГФ ЗНУ в м.Мелітополі