Неділя, 22.12.2024, 17:32
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна  Мій профіль Вихід Вхід                                                                               
Про ЦБС
Користувачам
Статистика

OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Європа-це ми
BookCrossing
Наші партнери
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Пошук

Ляпота Степан Костянтинович

110 років від дня народження Ляпоти Степана Костянтиновича(1906-1943), Героя Радянського Союзу, учасника визволення Мелітополя

Народився Ляпота Степан Костянтинович 13 грудня 1906 року в селі Китайгородка нині Томаківського району Дніпропетровської області. Закінчив початкову школу.

Працював завідувачем Новотроїцького відділення Ощадбанку. Перед війною працював у місті Самбір Львівської області. 

Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1941 року. У перший же день війни добровольцем пішов на фронт. Бойове хрещення Ляпота отримав у міста Самбір. Потім був важкий відступ з боями до Дніпра. 2 рази доводилося виходити з оточення. У вересні 1941 року Ляпота прикривав переправу через Дніпро в районі міста Кременчука. Потім були кровопролитні бої на Донбасі і за місто Ростов.

У квітні 1942 року Ляпота закінчив курси молодших лейтенантів і був призначений командиром взводу. У липні 1942 року в боях за місто Батайськ він отримав важке поранення і був відправлений в тиловій госпіталь. І ось прийшов час, коли радянські воїни погнали ворога на захід. Частина, в якій служив лейтенант Ляпота, входила до складу Південного фронту. Вона брала участь у визволенні Ростова-на-Дону, штурмувала «Міус-фронт» - довготривалі укріплення противника, виганяла гітлерівців з Донбасу.

Дивізія, в якій воював Ляпота взяла курс у бік Криму. Їй належало прорвати ворожу оборону на річці Молочній.

Наступ на Мелітополь почався 26 вересня 1943 року. З першого ж дня бої прийняли виключно наполегливий і затяжний характер. 9 жовтня, після деякого затишшя, радянські воїни відновили наступ.

Стрілецькій роті 1369-го стрілецького полку 417-ї стрілецької дивізії 44-ї армії Південного фронту, командиром якої був лейтенант Ляпота, належало прорвати оборону противника в районі хутора Канадський Токмацького району Запорізької області.

Рота всю ніч готувалася до наступу, вивчала оборону противника. Вранці 10 жовтня, коли вогневий вал артилерії був перенесений в глибину, лейтенант Ляпота підняв своїх бійців в атаку. Рота досягла ворожої траншеї, схопилася з гітлерівцями врукопашну, увірвалася в хутір і закріпилася в ньому.

Увечері гітлерівці зробили спробу відбити хутір Канадський. На лівий фланг роти вони кинули п’ять танків і самохідку «фердинанд». Розгорілася запекла сутичка. Лейтенант Ляпота з протитанкової рушниці підбив перший ворожий танк, потім другий. Коли до його окопу впритул наблизилася самоходка, лейтенант кинув під її гусениці протитанкову гранату. Вибух був такої сили, що «фердинанд» не тільки зупинився, а й майже звалився набік.

Героїчно боролися і підлеглі лейтенанта, та й самі несли важкі втрати. Коли ворожим автоматникам вдалося увірватися в нашу траншею, командир роти повів бійців врукопашну. Близько 40 гітлерівців знищила рота. Багато і наших бійців пало в тому бою, смертю хоробрих загинув і відважний ротний командир Степан Ляпота. Але хутір Канадський жменька уцілілих бійців роти втримала.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 листопада 1943 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому відвагу і героїзм лейтенанту Степану Костянтиновичу Ляпоті було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Похований Герой в селі Розділ Михайлівського району Запорізької області.

Нагороджений орденом Леніна.

В Мелітополі ім’я Степана Костянтиновича Ляпоти увічнене на Алеї Героїв Радянського Союзу.

 

Література про життя та діяльність

     Ляпота Степан Константинович // Вечная слава Мелитопольщины : крат. биогр. справ. / сост. Н.В. Мохов. – Мелитополь, 2005. – С. 132-133.

     Подвигом славны твои земляки : рассказы о Героях Советского Союза. – Запорожье : Кн.-газ. изд-во, 1962. – Из содерж.: Огнем «Максима» : [Степан Константинович Ляпота]. - С. 159-161.

     Куперман В. На берегах Молочної : нариси про Героїв Радянського Союзу : 50-річчю Великої Перемоги присвячується. Вип. ІІ / В. Куперман, М. Мохов. – Мелітополь : Міська друкарня, 1994. – 100 с. – Із змісту : Кулею і гранатою : [С.К. Ляпота]. – С. 55-56.

     Ляпота Степан Константинович [Электронный ресурс] // Герои страны : [сайт]. – Режим доступа: http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=4512 (дата обращения: 30.10.2015). – Загл. с экрана.


Сайт створений при підтримці ЕГФ ЗНУ в м.Мелітополі