95 років від дня народження Головкова Георгія Павловича (1920-1980), Героя Радянського Союзу, учасника боїв за визволення Мелітополя від фашистських загарбників.
Головков Георгій Павлович народився 21 квітня 1920 р. в селі Дівоче нині Навлінського району Брянської області в сім'ї селянина. Росіянин. Член ВКП(б)/КПРС з 1943 року. Закінчивши 8 класів, вступив до школи ФЗН на станції Брянськ-2. Отримавши спеціальність слюсаря, працював на шахті в місті Серго, нині місто Стаханов Ворошиловград-ської (нині Луганської) області України.
У 1939 році Георгій Головков вступив до 1-го Ленінградського аероклубу. У Червоній Армії з 1940 року - за відмінні льотні якості та активну комсомольську роботу був зарахований курсантом в Петрозаводську військову школу Північних льотчиків. У 1941 році льотна школа була переведена в місто Чкалов (нині Оренбург). У квітні 1942 року успішно закінчив Оренбурзьку військову авіаційну школу пілотів. Був направлений в бойовий штурмовий авіаційний полк на Калінінський фронт. Учасник Великої Вітчизняної війни з липня 1942 року. Воював на Сталінградському, Північно-Кавказькому, 3-му і 4-му Українських, Ленінградському, 1-му і 2-му Прибалтійських фронтах. Брав участь у визволенні міст: Сталінград, Ростов-на-Дону, Новоросійськ, Маріуполь та Севастополь.
Старший лейтенант Головков відзначився в боях по прориву сильно укріпленого рубежу противника по р. Молочній та звільненню Мелітополя. 13 разів водив у бій групи штурмовиків. 16 жовтня 1943 р. групою у складі 6 літаків знищував ворожі танки і піхоту противника, що готувалися для нанесення контрудару по нашим військам на південній околиці м. Мелітополя, зробив групою 4 заходи, 10 атак, знищив і вивів з ладу 9 танків, зірвав контратаку противника. 21 жовтня водив у бій групу з 6 літаків на штурмівку ворожих автомашин, артилерійських мінометних батарей і живої сили противника в районі Василівки, зробив 4 заходи, 7 атак. Влучно вразивши вогневі точки, придушив вогонь мінометних і зенітних батарей.
23 жовтня 1943 р. групою з 6 літаків провів дуже ефективну штурмівку по скупченню ворожих танків і вогневих точок в районі Зелений Гай. Створив 6 осередків пожежі і знищив два танки.
Заступник командира ескадрильї 807-го штурмового авіаційного полку (206-а штурмова авіаційна дивізія, 7-й штурмовий авіаційний корпус, 8-а повітряна армія, 4-й Український фронт) старший лейтенант Георгій Головков до кінця жовтня 1943 р. здійснив 119 бойових вильотів на штурмівку і бомбардування живої сили і техніки, оборонних рубежів, великих залізничних станцій і вузлів ворога.
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 квітня 1944 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм, старшому лейтенанту Головкову Георгію Павловичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Після війни відважний льотчик-штурмовик продовжував службу у Військово-Повітряних Силах СРСР. У 1947 році закінчив Краснодарську вищу офіцерську школу штурманів, а в 1954 році - Центральні льотно-тактичні курси удосконалення офіцерського складу ВПС, отримавши звання майора. З 1958 року підполковник Г.П. Головков - в запасі. Жив у місті-герої Тулі.
Працював на Тульському заводі панчішних автоматів. Вів велику громадську роботу серед молоді. Помер 13 січня 1980 р. Похований у Тулі. Нагороджений орденом Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденами Олександра Невського, Вітчизняної війни 1-го ступеня, Червоної Зірки, медалями.
Ім’я героя увічнено в м. Мелітополь на Алеї Героїв Радянського Союзу.
Література про життя та діяльність
Куперман В. На берегах Молочної : нариси про Героїв Радянського Союзу : 50-річчю Великої Перемоги присвячується. Вип. ІІ / В. Куперман, М. Мохов. – Мелітополь : Міська друкарня, 1994. – 100 с. – Із змісту : Удар за ударом [Г.П. Головков]. – С. 28-29.
Головков Георгий Павлович // Вечная слава Мелитопольщины : крат. биогр. справ. / сост. Н.В. Мохов. – Мелитополь, 2005. – С. 62-63.
Головков Георгий Павлович [Электронный ресурс] // Герои страны : [сайт]. – Режим доступа: http://www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=6093 (дата обращения: 31.10.2014). – Загл. с экрана.