…А начиналось так / подготовила Л. Петрова // Новий день. – 2000. – 3 серп.
Курило–Кримчак А. Краєвий музей Мелітопольщини // Курило-Кримчак І. Мій рідний край, моя Мелітопольщина : статті, матеріали, документи. – Запоріжжя, 2006. – С. 11-21.
Листая пришлого страницы : сборник статей научных сотрудников музея и краеведов / Мелитопольский городской краеведческий музей. – Мелитополь, 1991. – 112 с.
Мелітопольський краєзнавчий музей : путівник. – Дніпропетровськ : Промінь, 1976. – 80 с.
Тимофеев В. Хранители прошлого : 1 мая Мелитопольский городской краеведческий музей отметит свое 90-летие // Мелитопольские ведомости. – 2011. – 13-19 апр. – С. 17.
Тимофєєв В. Вік мудрості й знань : [з історії Мелітопольського міського краєзнавчого музею] // Новий день. – 2011. – 6 квіт. – С. 13.
150 років від дня народження Дем’яна (Даміана) Яковича Сердюкова (1863-1934) – ініціатора створення і першого директора Мелітопольського краєвого музею (зараз Мелітопольський міський краєзнавчий музей)
Народився Дем’ян Якович Сердюков 1 листопада 1863 р. Навчався в Переяславській вчительській семінарії, після закінчення якої восени 1882 р. влаштувався на посаду вчителя Мало-Знам`янського 1 народного училища Мелітопольського повіту Таврійської губернії.
В березні 1899 р. Д.Я. Сердюков був обраний дійсним членом Таврійської Вченої Архівної Комісії.
Будучи вчителем біля 30 років і здійснюючи часті екскурсії з учнями, він збирав багаті археологічні колекції і надсилав їх в Ермітаж, Московський історичний музей і в музей Таврійської Вченої Архівної комісії.
Значну частину предметів, виявлених при розкопках, Д.Я. Сердюков передавав також Мелітопольському земству.
До революції 1917 р. частина музейних колекцій знаходилася в повітовій земській управі, а частина – в Мелітопольському реальному училищі і являла собою «мертвий капітал», оскільки не була доступна для сторонніх відвідувачів. В революційні часи на музей було звернуто серйозну увагу, музейні колекції колишньої земської управи і реального училища з'єднані разом. 1 травня 1921 р. в Мелітополі урочисто відкрили для широкого загалу населення краєвий музей. На посаду завідувача призначили істинного вченого і досвідченого педагога Дем’яна (Даміана) Яковича Сердюкова. В створеному музеї першими експонатами про найдавнішу історію краю були старожитності з його колекції. Дем’ян Якович керував музеєм до 1929 р., після цього працював в музеї на різних посадах.
Помер Д.Я. Сердюков 12 квітня 1934 р.
Література про життя та діяльність