Четвер, 28.03.2024, 10:59
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна  Мій профіль Вихід Вхід                                                                               
Про ЦБС
Користувачам
Статистика

OnLine
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0



Європа-це ми
BookCrossing
Наші партнери
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Пошук

Чубич Іларій Андрійович

22 - 105 років від дня народження Чубича Іларія Андрійовича (1912-1988), мелітопольського художника, керівника студії образотворчого мистецтва Палацу піонерів.

«Є люди, єдиним багатством

яких є усвідомлення, що життя прожите не дарма, що на своєму,

нехай скромному, але улюбленому

місці вони принесли користь,

яку у них не віднімеш».

(Г. Чухрай з листа в ред.

«Известий» про І. А. Чубича).

Іларій Андрійович Чубич народився 22 квітня 1912 року в с. Рубанівка Мелітопольського повіту Таврійської губернії в учительській родині, де мати мала гуманітарну освіту, батько - математичну. Сам Іларій Андрійович, який закінчив хіміко-біологічний факультет Мелітопольського педінституту, дуже любив і добре знав класичну музику, грав на піаніно, клавесині. Але, мабуть, найбільшим його захопленням стало образотворче мистецтво, малювання. Заняття в ізостудії, які він вів у мелітопольському Палаці піонерів, були перервані війною...

Фотознімки Іларія Чубича, зроблені восени 1943 року, стали першими експонатами міського музею, які розповідали про військовий період історії Мелітополя. Крім фотографій, він організував збір зброї та інших важливих експонатів, що використовувалися в облаштуванні музейних експозицій. Тому саме Іларій Андрійович в перший післявоєнний рік був директором музею. У 1944 році Чубич з групою художників за короткий період часу оформив виставку «Мелітополь в дні Вітчизняної війни», за що був удостоєний подяки від командування Мелітопольського гарнізону.

У повоєнні роки він відновив роботу ізостудії Палацу піонерів. Слід відзначити, що в ізостудії хлопці не тільки опановували техніку малювання, а й знайомились з музикою Шопена і Бетховена, Баха і Моцарта, слухали арії у виконанні Шаляпіна, Собінова. Крім того Іларій Андрійович показував хлопцям діафільми, які робив сам; часто водив своїх вихованців у походи, бродив з ними історичними куточками садів Філібера, піднімався на Попову гору, возив дітвору в Крим.

У Іларія Андрійовича була унікальна домашня бібліотека - одна з найбільш багатих в місті.

Іларій Чубич першим в Мелітополі освоїв кольорове фото. У мелітопольській середній школі № 12 він обладнав кабінет гальванопластики, де художні роботи (чеканку, літографії) покривалися міддю, сріблом, золотом.

Художники міста добрим словом згадують свого першого наставника І.А. Чубича, який протягом довгих років керував студією образотворчого мистецтва при Палаці піонерів. Талановитий викладач залишив добрий спадок - учнів, яких знають і в Україні, і за кордоном. Серед них такі імениті прославлені люди, як кінорежисер Григорій Чухрай, художники Ігор Маляренко, Віктор Альошин, Михайло Колесник, Валерій Нестеров, Сергій Снесарев, Валерій Прохін, Євген Вишневський, Олександр Дрюцький, Олена Тамбовська, Микола Чумаков-Славов, Вілен Усіков та багато інших.

Останні роки життя провів в місті Старий Крим. Помер 16 лютого 1988 р. від атеросклерозу мозку. Похований згідно з заповітом на старокримському кладовищі, тому самому, де розташована могила його улюбленого письменника Олександра Гріна.

До сторіччя від дня народження І.А. Чубича його учні поставили на могилі пам’ятник.

 

Література про життя та діяльність

     Чубич Илларий Андреевич (1912-1988) // Кто есть кто на Мелитопольщине : инф.-биогр. сб. – Х., 2004. – С. 493.

    Авдеенко С. Иларий Чубич. Человек эпохи Возрождения / Сергей Авдеенко. - Мелитополь : Изд. дом Мелитоп. гор. тип., 2015. - 75 с. : ил.

     Чубич Илларий Андреевич // Неторопливы краски на палитре : каталог художников Мелитополя / сост. Алексеева Л.Л. – Мелитополь : Издат. дом МГТ, 2005. – С. 13.

     Усиков В.Н. Родное и близкое / Вилен Усиков. – Мелитополь : Изд. дом Мелитоп. гор. тип., 2013. – 196 с. – Из содерж.:[Чубич Илларий Андреевич]. – С. 46-47.

     Зверев А. Память об учителе / А. Зверев совместно с Алексеевой Л.Л. // Новий день. – 2007. – 3 трав. – С. 9.

     Лаврик И. Феномен Илария Чубича // Мелитопольские ведомости. – 2007. – 2-8 мая. – С. 24.

     Илларий Чубич - мелитопольский художник [Электронный ресурс] // АртХаус : [сайт] – Режим доступа: http://arthaus.at.ua/video/vip/3/painters/illarij_chubich_melitopolskij_khudozhnik.


Сайт створений при підтримці ЕГФ ЗНУ в м.Мелітополі